Setkání nad Šlejharovým Peklem v pečecké knihovně

V sobotu 18. března 2023 proběhl v Městské knihovně Svatopluka Čecha v Pečkách komponovaný pořad o knize Josefa Karla Šlejhara Peklo.

Besedu uspořádal Mgr. Vladimír Císař, středoškolský profesor češtiny a dějepisu a také malíř a autor ilustrací na obálce a předsádkách současného vydání románu, spolu s ředitelkou knihovny Mgr. Vladimírou Krulišovou.

O Šlejharovi, jeho životě a tvorbě a zejména o románu Peklo diskutoval s PhDr. Zdeňkem Beranem, Ph.D., jehož zásluhou toto polozapomenuté dílo po dlouhé době opět vyšlo. Oba pánové, dlouholetí přátelé z dob bohemistických studií na Karlově univerzitě, se dobře doplňovali v postřezích k dílu, ve výběru čtených ukázek a v důrazu na nejzajímavější umělecké, sociální a historické aspekty knihy.

Hostem pořadu byl také pan Jan Polák, odborník na historii cukrovarnictví, který vyprávěl hlavně o méně známých skutečnostech týkajících se pečecké rafinerie, jež byla zřejmou inspirací románového cukrovaru, v němž se děj odehrává.

Pan Polák rovněž přispěl fotografiemi do dokumentárního filmu Historie cukrovaru, který připravil a promítal Vladimír Císař. Druhým promítaným filmem ze stejné dílny bylo Peklo, hudebně obrazová kompozice umocňující působení díla. Pro pořad vznikl ještě třetí film, J. K. Šlejhar – Osobnost a dílo, na který ovšem z časových důvodů nedošlo… Zájemci tedy mají možnost zhlédnout ho ze zde uvedeného odkazu.

Setkání se vydařilo ke spokojenosti jak pořadatelů, tak doufejme i účastníků. Je vidět, že stále existují lidé, které zajímá jak historie míst, ve kterých žijí, tak i umělecké ztvárnění prostředí a života v něm, zejména je-li umělecká forma tak nadčasová a po dlouhých letech vypovídá něco i o našich dilematech a tužbách.

Nakladatelství LEVYN děkuje Vladimíru Císařovi i paní ředitelce za uspořádání tohoto setkání.

(text Michaela Malinová, filmy Vladimír Císař, foto 1–4 František Hála, foto 5 Zdeněk Beran)

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout