Galerie

Obrázek 1. Podkrkonošská obec Dolní Kalná. Obraz od truhláře z Dolní Kalné, pana Vajse, z roku 1868. Na obraze je pěkně vidět kostel se hřbitovem a vlevo od něj velký dům, v němž Šlejhar v románu Vraždění „ubytoval“ v devíti pokojích doktora, jeho ženu, tchýni a dogu. Budova Šlejharova statku již je zde také, nejblíže pravému dolnímu rohu obrazu.
Reprodukováno s laskavým svolením provozovatele webové stránky Fotohistorie.

Obrázek 2. I na této pohlednici Dolní Kalné, patrně z přelomu 19. a 20. století, nacházíme všechny tři klíčové objekty. Je zde vidět již i hostinec Pod Farou, který poznáte podle detailu na obrázku 9 (zdroj).

Obrázek 3. Dolní Kalná ze stejného pohledu dnes. Šlejharův statek již pro vzrostlou vegetaci není vidět (foto Z. Beran).

Obrázek 4. Šlejharův statek v roce 1931 (zdroj).

Obrázek 5. Šlejharův statek ze stejného pohledu dnes (foto Z. Beran).

Obrázek 6. Průčelí Šlejharova statku od hlavní silnice. Motiv vzrostlé lípy emotivně dominuje Šlejharovu stejnojmennému románu Lípa (ve svazku č. 2 naší edice, foto Z. Beran).

Obrázek 7. Dobový obrázek „doktorova“ domu (zdroj).

Obrázek 8. Tentýž dům dnes (foto Z. Beran).

Obrázek 9. Hostinec Pod Farou, významné místo v románu Vraždění, na fotografii v Rozpravách Aventina, ročník 7/1931–1932, číslo 5, strana 36 (zdroj).

Obrázek 10. Moderní fotografie restaurace Pod Farou, která však již v současnosti není v provozu (zdroj).

Nachází-li čtenář nepřesnost v naší fotogalerii, nechť nás upozorní na info@levyn.cz. Rádi upravíme. Též přivítáme zajímavé dobové fotografie k doplnění galerie.

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout